KÖPEKLER NEDEN TOPRAK YER?

0
3993

Köpeklerin toprak yemelerinin nedenleri farklı olabilir, kimi zaman öncesinden geçirdiği bir psikolojik rahatsızlık olabilir veya zihinsel bazı problemler yaşamış olabilir. Tıp biliminde adına obsesif-kompulsif bozukluk denilen bir sorundan da kaynaklı olabilir. Bazı köpeklerde irsi olarak toprak yeme alışkanlıkları vardır yani aileden gelen bir hastalık veya alışkanlıktan dolayı köpekler toprak yerler fakat genel olarak bu alışkanlığın veya hastalığın nedeninin yeteri kadar mineral ve vitamin alamamalarından kaynaklanmaktadır. En doğru sonucu veteriner uzmana gösterdikten sonra elde edebilirsiniz.

Köpeğinizin toprak yemesinin bir nedeni de mineral, vitamin hatta probiotik gibi besinleri mamasından alamıyor olmasıdır. Bunun sorumlusu da verdiğiniz mamanın dengeli bir mama olmaması olabilir.

Köpeklerin doğal içgüdüleri onları hayatta kalmaya yönlendirir.  Bu sebeple de köpeğiniz yeterli beslenmediğinde içgüdüsel olarak toprak vb şeyler yiyerek eksikliğini duyduğu mineral ve vitaminleri yerine koymaya çalışırlar. Bu durumu iyi gözlemleyip köpeğinizin kullandığı mamayı değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Bu durumla daha çok köpeğin kemik yemediği zamanlarda karşılaşılırken bunun bir sebebi ise köpeğinize pişmiş yemek vermeniz olabilir. Yemekler piştiğinde içerisinde ki mineral ve vitaminler hızla kaybolurlar.

  • Köpeğinizin mineral eksikliği yüzünden toprak yemesi onun bağırsak enfeksiyonu gibi bir hastalığı olduğunu gösterebilir.
  • Bağırsak hastalıkları bağırsakta kanamaya yol açar ya da ülsere neden olurlar bu durumda köpeğinizde kansızlık görülebilir.
  • Kansızlığın kanamalı bir tümör, parazitler, ülser ve kronik böbrek rahatsızlıkları gibi diğer etkenleri de olabilir.
  • Kancalı kurt denilen parazitlerde bağırsağa yapışarak kan emerler bu sebeple kansızlığa neden olurlar. Keneler de buna dış parazit olarak örnek gösterilebilirler.
  • Mide ülseri kanamaya sebep olduğundan anemiye sebep olurlar

İnsanlar sıkıldıklarında veya stresli olduklarında saçlarıyla oynama, yemek yem gibi farklı davranışlar gösterirler. Köpeğinizde enerjisini boşaltamadığında farklı tepkiler verebilirler. Eğer köpeğiniz bütün bir gün boyunca evde ilgisiz bir şekilde tıkılıp kaldıysa kendisini eğlendirmek için bir şeyler yapacaktır. Toprak yemekte bunlardan biri olabilir.

Bazı köpekler, özellikle genç ve yavru olanlar sıkıldıklarında toprakla oynayıp onu yemek için oldukça heveslidirler. Sıkıldıklarında,  gün boyu kulübelerinde kaldıklarında yeterince ilgi gösterilmediklerinde bu davranışı yapmaları normaldir. Unutmayın köpekler de insanlar gibidir. Gün içerisinde uğraşacak bir iş, uğraş ararlar bunu bulamadıklarında ise bu şekilde davranabilirler.