KÖPEKLER NEDEN ULUYOR?

0
1168

Uluyan, havlayan ve sızlanan gibi köpekler için bir sesli iletişim şeklidir. Bu bir var doğal içgüdü ile iletişim kurmak için kullanılan onların kurt atalarından kalan. Kurtlar birbirleriyle iletişim kurmaya bayılırlar ve bu köpeklerimize verilen bir davranış. İşte köpeklerin inlemesinin genel sebeplerinden bazıları:

  • Başkalarıyla iletişim kurmak
  • Sinyal
  • Uyarı avcıları
  • Dikkat çekmek
  • Yüksek perdeli seslere yanıt olarak
  • Acı veya rahatsızlık
  • Ayrılma kaygısı

En yaygın nedenleri arasında bir uyarı sesi duymak, dikkat çekmek, başkalarıyla iletişim kurmak ve koşullardaki bir değişikliğe işaret etmek sayılabilir. Uluyan, alarmlar gibi bazı yüksek kademeli seslere doğrudan yanıt olarak da ortaya çıkabilir.

Uzmanlar köpeklerin dikkat çekmek, tehlikeye karşı uyarmak, başka köpeklerle iletişim kurmak ve bazı seslere tepki göstermek gibi birçok farklı sebepten uladıkları tahmin edilir. Bu davranışlar tamamen normaldir. Fakat bazen köpeğinizin uluması bir problemin göstergesi olabilir.

Ululanmasının en yaygın nedenlerinden biri koşullardaki değişime dikkat çekmek. Köpeğiniz pencereden dışarı bakıyorsa ve bahçedeki bir davetsiz misafir olarak algıladıklarını görürlerse, bir alarmı işaret edebilirler.

Bazı köpekler, uluyan köpekler de dahil olmak üzere, belirli sesler karşısında uluyan başlar veya alarm gibi yüksek tiz sesler çıkarır.  Bazı köpekler, diğerlerinden daha fazla ses çıkarırlar; diğer yandan havlamaya yapışmayı tercih ederler.

Bazı köpekler, bir şeyin yanlış olduğunu bildirmenin bir yolu olarak acıya veya rahatsızlığa bir cevap olarak kaçarlar. Uluma hastalık veya yaralanma nedeni  olabilir. Bu nedenle köpeğiniz daha sık ulumaya başlarsa, veterinerinize randevu almanın tam zamanı.

Ayrılık kaygısı köpekler arasında yaygın bir davranıştır. Eğer komşularınız siz evde yokken köpeğinizin sürekli ulumasından şikayetçiyse, köpeğiniz dikkatinizi çekmeye veya sizi eve geri çağırmaya çalışıyor olabilir. Köpeğinizin sahibi evde yokken sıkıntıdan uluması da olası bir davranıştır.

Köpeklerin ezan sesine neden havladıklarına dair farklı rivayetler vardır. Bunlardan biri de, ezan okunurken cinlerin ve şeytanların ezan sesiyle birlikte kaçıştığı ve köpeklerin buna uluduğudur. Bilimsel kaynaklarda ise bu durum köpeklerin yüksek seslere karşı duyarlı olduğu ve bu sebepten olabileceği olarak belirtilmiştir.