KÖPEKLERDE AĞIZ BAKIMI

0
811

Köpekler biz insanlarla oldukça benzer bir yapıya sahip. Bu nedenle gelişimlerinin evreleri de insanlarla benzerlik gösteriyor. Köpekler aynı bebekler gibi süt dişlerini değiştirirler ve bunu bilmeyen köpek sahipleri çoğu kez köpeklerinin dişi kırıldı zannederek endişelenirler. Oysaki yavru köpeklerin süt dişlerini dökmesi büyüme süreçlerinin doğal bir parçası.

Köpeklerin diş değiştirme süreci ne kadar sürer?

Yavru köpeklerin süt dişlerini döküp yerine ana dişlerinin çıkması olan diş değişim süreci aslında oldukça hızlı gelişir. Yani yavrunun dişleri dökmesi ve yerine yeni dişlerinin çıkması 1 ay gibi kısa bir sürede tamamlanır. Yavrular bu süreçte dişleri kaşındığı için her şeyi kemirme eğiliminde olur. Bunun için köpeklerin bu özel dönemde dişlerini kaşımaları için özel olarak üretilmiş diş kaşıma oyuncaklarından faydalanabilirsiniz.

Köpeklerin de dişleri tıpkı bizde olduğu gibi şekil ve işlev farklılıkları açısından sınıflandırılır.

 • KESİCİ DİŞLER: 12 adettir. Köpek ağzının ön kısmında 6 adedi altta, 6 adedi üst çenede yer alır. 
 • KÖPEK DİŞLERİ: Kesici dişlerin hemen yanında 2 tanesi üstte, 2 tanesi alt çenede yer alan bu dişler yapı ve uzunluk olarak diğer dişlerden oldukça farklıdır. 

 •  ÖN AZILAR: Köpek dişlerinden hemen sonra gelir. 8 adedi üst çenede, 8 adeti alt çenede yer alır. 

 • ARKA AZILAR: Ön azılardan hemen sonra gelirler. 4 aylıktan küçük yavrularda bulunmazlar. Kalıcı olanlar 4 adet üst çenede, 6 adet alt çenede yer alır. 

Dişler beslenme sıralamasının ilk ve en önemli enstrümanlarıdır. Dişlerin periyodik olarak köpek sahibi ve veteriner hekim tarafından düzenli kontrolünün sağlanması gerekir. Tıpkı bizlerde olduğu gibi köpeklerde de diş çürükleri diş kırılmaları diş eti hastalıkları ve tartar problemleri görülebilmektedir. Bu tip problemlerin engellenmesi amacıyla köpekleri:

 • Yumuşak gıdalarla uzun süre beslememeliyiz, zira yumuşak gıdaların uzun süre kullanılmaları diş taşlarının oluşmasını artırmaktadır. 
 • Beslenmede pişirilmiş kemik kullanılmasının yoğunluğuna bağlı olarak diş kırılmalarının oluşabileceğini unutmamalıyız. 
 • Ağız hijyenini sağlamak için kullanılabilen doğal kaynaklı preparatları köpeklerimizin besinlerine dâhil etmeliyiz. 
 •  Kullandığımız kuru mamaların ambalajları üzerindeki diş sağlığı prosedürüne uygundur ibaresini kontrol etmeliyiz.
 •  Haftada da 1 ya da 2 kez köpeğimizin dişlerini onlara uygun fırçalarla fırçalamalıyız. Bu işleme köpeği yavruluk döneminden itibaren alıştırmalıyız. 
 •  Aralıklı olarak köpeğimizin dişlerini gözle muayene edip herhangi bir renk değiştiren ya da kırılan diş olup olmadığını, diş etlerinin sağlıklı pembe renkli olduğunu ve köpeğimizin ağız bölgesinde kötü karakterli bir kokunun varlığının olup olmadığını kontrol etmeliyiz.
 • Köpek ağız ve diş sağlığı için üretilmiş olan köpek çiğneme oyuncakları da onların diş sağlığını oluşturmada kullanılabilecek yardımcı öğelerdir.