KÖPEKLERDE HAMİLELİK VE DOĞUM SÜRECİ

0
1396

Bir köpeğin hamile olduğunu anlamamız, dokuz haftalık hamilelik sürecinin sadece son haftalarında, karnı devasa bir hâl aldığında, mümkün olabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu köpeğini veterinere götürmektir, ancak meydana gelebilecek fiziksel ve davranışsal değişikliklerin farkında olmak da faydalı olabilir.

Meme uçları şişecek ve 25-30 günlük bir gebelikte daha belirgin hale gelecektir. Çiftleşmeden yaklaşık bir ay sonra, vajinal bir akıntı da oluşmaya başlayacaktır. Çoğunlukla gebe kalmasından 45-50 gün sonra, kilo alması nedeniyle karnının şiştiğini fark edeceksiniz. Bazı köpeklerde gestasyon döneminde (gebelik) iştah kaybı ya da depresyon belirtileri de görülecektir.

VETERİNER KONTROLÜ

Köpeğinizin gebe olduğunu düşünüyorsanız, onu veteriner hekime götürmeniz gereklidir. Bunun amacı, hem gebeliğin doğrulanması, hem de erken dönemde ortaya çıkabilecek herhangi bir komplikasyonun fark edilmesidir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin gebe olup olmadığını belirlemek için birkaç farklı yöntem kullanacaktır. Veteriner hekiminiz 20-21 gün sonra, yalnızca gebe köpeklerin ürettiği bir hormon olan relaksin düzeyini belirlemek için bir test yapabilir. Bu yöntem gebeliği doğrulayacak, ancak yavru sayısı hakkında bilgi vermeyecektir.

YENİ YAVRULAR İÇİN HAZIRLIK

Doğumdan önceki aylarda iyi, sağlıklı beslenmeyi sürdürmesini sağlamak dışında, müstakbel anne için yapmanız gereken çok fazla şey yoktur. Uzun ve yorucu olabilen doğum için formunu koruması amacıyla onu egzersiz yapmaya teşvik etmelisiniz.

Doğum yapmadan önceki günlerde, köpeğiniz muhtemelen huzursuzlanmaya ve yerde ya da yatağında eşelenmeye başlayacaktır. Doğum için bir yuva yapmaya çalışmaktadır. Ona etrafı kapalı bir yer sağlamalısınız; burası ideal olarak, girip çıkabileceği, ancak yavrularını sınırlı alanda tutabileceği bir yer olmalıdır.

Köpeğiniz için uygun büyüklükte bir karton kutu bu işi görecektir ya da küçük bir çocuk havuzu sağlamayı düşünebilirsiniz. “Yuvayı” havlularla, battaniyelerle ya da eski örtülerle doldurun. Doğum pis bir iş olma eğilimi gösterdiğinden, tekrar kullanılma ümidi olan hiçbir şey kullanmayın.