KÖPEKLERDE KIZGINLIK DÖNEMİ

0
5796

Kızgınlık dönemi yani östrus ya da halk arasında bilinen adıyla dişi köpeğin kızana gelmesi olarak nitelendirilen dişi köpeklerin çiftleşme dönemleri bilindiği üzere diğer evcil memelilere nazaran bazı farklılıklar göstermektedir. Köpeğin ırkı ve birtakım faktörlere de bağlı olarak östrus yani kızgınlık göstermeleri ortalama olarak bir yılda 2 defa olarak gerçekleşirken bazı ırklar yılda 1 defa, bazılarında ise 3-4 defa kızgınlık görülebilmektedir.

Köpekler kedilerin aksine daha uzun periyodlarda kızgınlık dönemine girerler. Dişi köpekler ortalama olarak 6 ayda bir veya 8 ayda bir kızgınlık dönemine girerler ve bu dönem yaklaşık olarak 3 hafta sürmektedir. Irklara göre değişmekle birlikte çoğu ırkta dişi köpekler ortalama olarak 6 aylık olduklarında ilk kızgınlık dönemine girdiklerini görebilirsiniz. Bazı ırklarda bu dönem 6 ayı bir süre geçtikten sonra da gözlemlenebilir. Bu gecikme bir problemin işaretçisi değildir.

Erkek köpekler de tıpkı dişi köpekler gibi ortalama olarak 6. Aylarından itibaren kızgınlık dönemine girerler. Irklarına bağlı olarak bu süreç birkaç ay daha ileriye atabilir. Dişi köpeklerin kızgınlık belirtileri genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ortaya çıkmaktadır. Ancak çeşitli çevresel faktörler sebebiyle köpeklerin kızgınlık dönemlerinde düzensizlikler meydana gelebilir ve bahsettiğimiz mevsimlerden tamamen bağımsız dönemlerde de kızgınlığa girebilirler.

Kızgınlık Dönemindeki Köpekle Nasıl İlgilenmelisiniz

Köpeğiniz kızgınlık döneminden geçiyorsa dikkat etmeniz gereken davranışlar olacaktır. Kızgınlık dönemindeki dişi köpek ile yürüyüşe çıkmak sizin için çok sıkıntılı olabilir; çünkü mahalledeki tüm erkek köpekler size yaklaşacak ve bazen de bunu agresif bir şekilde yapacaklardır. Hatta erkek köpekler ön kapınıza kadar gelir ve kendi bölgelerini idrar yaparak işaretlerler.

  • İzolasyon, kızgınlık dönemindeki bir dişi köpekle başa çıkmanın en tipik yoludur; ancak durum aslında bu kadar da karmaşık değildir. Eğer dişi köpeğiniz kızgınlık dönemindeyse onu çitle çevrili bir bahçede tutmanız önerilir.
  • Spreyler, köpeğin yaydığı hormonal kokuları gidermek için faydalıdır. Aynı şekilde, dişi köpeklerin kızgınlık döneminde yaydığı kokuların erkek köpekler için fark edilemez bir hale gelmesi için, feromonları da belirli bir ölçüde sınırlar. Bu spreylerin uygulanma yöntemi oldukça kolaydır ve ayrıca spreylerin etkili oldukları da daha önce pek çok kez kanıtlanmıştır.
  • Köpeğiniz kızgınlık dönemindeyken ona bakım sağlamanız için kullanılan etkili bir yöntem vardır: Köpek iç çamaşırı.  Bu yeni cihaz döllenmeyi önleyebilir ancak köpeğinizin çiftleşme isteğini engelleyemez. Uygun fiyatlı köpek iç çamaşırları pek çok ayarlanabilir ölçüde evcil hayvan dükkanlarında satılmaktadır. Yüzde yüz yıkanabilir olan versiyonları çok daha iyi işinizi görür.
  • Parkta köpeğiniz ile birlikte gezerken köpeğinizi takip eden tüm bu köpekleri nasıl önleyebilirsiniz? Yapabileceğiniz en etkili şeylerden biri köpeğinizle birlikte yaptığınız yürüyüş programını değiştirmektir. Örneğin, her zaman öğleden sonra yaptığınız yürüyüş geceye kadar ertelenebilir ve sabah yürüyüşleriniz de daha erken bir saatte yapılabilir.
  • Erkekler testosteron ve kortizol olarak bilinen hormonların artışı nedeniyle daha agresif hale gelebilir. Ayrıca, onlar huzursuz olur, çok havlar ve geceleri ulurlar. Buna ek olarak, evden kaçmaya ya da her yere idrar yaparak kendi alanını işaretlemeye çalışabilir.
  • Aynı zamanda, erkekler, evden çıkmadıkları zaman depresif olabilir, biraz şaşkın ya da dikkatsiz hissedebilir ve kendileri ile çatışmaya girebilirler.