Köpeklere İlaç Verilir Mi?

0
1925

Evcil hayvanlarımız zaman zaman çeşitli sebeplerle hastalana bilmektedirler. Böyle üzücü durumlarda bazen ne yapacağımızı şaşırır ve telaşlanabiliriz. Halbuki; bu hastalık durumu çoğunlukla, ilaç kullanımı ile geçecek bir sebepten dolayı gerçekleşir. Köpeğiniz hastandığı zaman ilk yapmanız gereken, vakit kaybetmeden, onu bir veterinere götürmek ve tedavisine bu şekilde başlamaktır.

Veterinerin önereceği ilaçları büyük bir özen ve dikkat ile köpeğe verebilmek, hastalık seyrini en kısa ve kolay biçimde gidermenize yardımcı olacaktır. Bir köpeğe ilaç içirmek, tahmin edildiği gibi kolay bir eylem değildir. Sizin elinizden her şeyi tereddütsüz yiyebilen köpeğiniz, konu ilaç olunca birçok huysuzluk ve agresiflik gösterebilir. 

Köpekler İçin İlaç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Asla, kendiniz için kullandığınız bir ilacı, köpek üzerinde uygulamamalısınız. İnsan için üretilmiş olan bir ilacın içeriği köpeklerin bünyesi için uygun değildir ve köpeğin ölümüyle bile sonuçlanabilir.
  • Bir köpeğin en ideal ısısı 38.5 derecedir. Köpeğin kullanması gereken ilaç türüne, ateş ölçümü doğrultusunda sağlıklı bir şekilde karar verilebilir.
  • Köpeklerde ilaç kullanımı, hap, şurup, toz ilaç ve enjektörle gerçekleştirilebilir. Köpek sahibi, tüm yöntemlerin nasıl uygulanacağı hakkında veterinerden detaylı bilgi almalı ve bunları uygularken tamamen sakin olmalıdır. Bir köpek, sahibinin stresli yada sakin olduğunu kolaylıkla hissedebilir. Sahibi hangi duyguları yaşıyorsa köpek de aynı tavırla hareket edecektir.
  • Köpeklerde ilaç kullanımı sırasında uymanız gereken en önemli kural, sabırlı ve sakin olmanızdır. Unutmayın, siz ne kadar sakin olursanız, köpeğiniz de o kadar sakin ve uysal hareket edecektir.
  • Hap kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; ilacı kamufle ederek köpeğe içirmektir. Aksi takdirde köpeğin hap yutma serüven tam bir sorun haline gelebilir. Özellikle yumuşak bir yiyeceğin arasına saklanan hap, köpek tarafından kolaylıkla alınabilir.