KÖPEKLERE MASAJ YAPILIR MI?

0
2348

Kim iyi bir masajdan hoşlanmaz ki? Pek çok fiziksel faydasına ek olarak masaj, bizi rahatlatmaya ve genel olarak daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Pekâlâ, masajın köpekler için de harika olduğunu duyduğunuzda şaşırabilirsiniz.

Köpekler gün boyunca sürekli olarak ilgi görmeyi çok fazla seven, bizlere muhtaç hayvanlardır.  Öte yandan bizlerse onları el üstünde tutmayı ve şımartmayı severiz. Masaj yapmanız köpeğinizin hem hoşuna gidecek hem de ona fayda sağlayacaktır.

  • Kan dolaşımını arttırır. Bu türden bir dış uyarım, kan damarlarını genişletir ve bu da dolaşımının artmasını sağlar. Köpeğinizin kan dolaşımını arttırmak yalnızca yaşam süresini uzatmakla kalmaz, aynı zamanda kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine de yardımcı olabilir.
  • Stres ve kaygıyı azaltır. Masajın etkisi insanlarınkine çok benzer, çünkü rahatlamak stres ve kaygının azalmasına yardımcı olur.
  • Köpeğiniz ile aranızdaki bağı güçlendirir. Köpeğiniz ile daha da yakınlaşacaksınız, bu mümkün çünkü birlikte kaliteli bir zaman geçireceksiniz ve köpeğiniz bundan çok büyük keyif alacak.

Masaj Teknikleri

Masaja başlangıç için köpeğinizin rahat ve sakin bir anını yakalayın. Sırtını, başını ve karın bölgesini nazikçe okşayın ve yumuşak bir ses tonu ile dostunuzla konuşmaya başlayın. Rahatlamış olan köpeğiniz şefkatli dokunuşları normal karşılayacak ve masaj yapmanıza izin verecektir. Ancak, dostunuz hasta veya gün içerisinde agresif davranışlar sergilediyse masaj için daha uygun bir zaman beklenebilir.

  • Köpeğinizin kafasına ve boynuna masaj yapmak rahatlamasına yardımcı olur. Ancak, dostunuzun baş kısmına masaj yaparken şakak ve göz altı kısımlarına dikkat edin.
  • Dostunuzun koşarken ve zıplarken kullandığı omuzları masaja ihtiyaç duyar. Masaj sayesinde köpeğinizin omuzları rahatlayacak ve aktivitelerini daha rahat bir şekilde gerçekleştirecektir.
  • Köpeğinizin göğsüne ve bacaklarına uygulayacağınız masaj dostunuzun rahatlamasını  sağlayacak ve eklem ağrılarına ilaç gibi gelecektir.
  • Baş parmaklarınız ile fazla baskı uygulamadan, dairesel bir şekilde uygulanan masaj dostunuzun omurgasını rahatlatacaktır.
  • Gün içerisinde arka bacaklarından sıkça destek alan dostumuz masaja ihtiyaç duyar. Koşan, zıplayan ve kazıyan dostumuzun arka bacakları hassas bir masaj ile rahatlayacaktır.