Köpeklerin Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Var?

0
793
köpeklerin ne kadar uykuya ihtiyacı var

Çoğu insan gece 8 saat uyumalıyız der, ancak köpeği olan bireyler bunu başaramayabilir. Bazı hayvanlar bütün gece uyuyabilir, bazıları ise aşağı yukarı gürültü yapar veya fazlası ile kaos yaratır. Köpeklerimizi çocuklarımız olarak düşünebilsek de, gerçekten çocuklar kadar uykuya ihtiyaçları var mı? Ya da belki daha fazlasına ihtiyaçları var mı? Çocuklarda olduğu gibi yaşa bağlı mı? Köpeğinizin yaşam evresine göre ne kadar uyumaya ihtiyacı olduğuna bir bakalım.

Köpek Uyku Gereksinimi

Köpeğinizin uyku ihtiyacı yaşa, sağlık durumuna, aktivite seviyesine, cinsine ve hatta büyüklüğüne göre değişecektir. Genel olarak, daha büyük cinsler daha küçük cinslerden daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar.

Çoğu hayvanda olduğu gibi, köpeklerde de uyurken fark edilebilecek düzeyde horlama sesleri çıkabilir. Ancak bu köpeğinizin çok fazla yorgun olduğundan kaynaklı olabilir. Köpekler hemen derin uykuya dalıp girebilirler. Ayrıca cinsine bağlı olarak farklı aşamalarda veya günün farklı saatlerinde uyuyabilir. Bu özellikler, çalışan ırklar ya da hayatlarını her hangi bir aktivite yaşamadan geçirseler bile geçerlidir.

Yavru Köpeklerde Uyku

Köpek yavruları, günde yaklaşık 20 saat uyur, bu uyku hemen hemen bebeklere çok benziyor. Aynı zamanda, yeterince uyuyamadıkları, çok uzun süre kaldıklarında veya normalden daha uzun bir süre boyunca aktif olduklarında bebekler gibi huysuz olabilirler. Yavru köpeğinizin huysuz davrandığını fark ederseniz, iyi bir rahatlama için onun biraz kestirmesine müsaade etme zamanı gelmiş demektir.

Yavru köpekler, yetişkin köpekler gibi, yorulma halinde uyuma eğilime geçerler, bu yüzden, o derin uyku aşamasına geçemediklerini fark ederseniz, evi biraz daha sessiz hale getirmeniz veya dinlenebilecekleri başka bir odaya taşımanız gerekebilir.

Yetişkin Köpeklerde Uyku

Yetişkin köpekler, günde 12 saat uyuma eğilimindedir, ancak insanlar ile iç içe bir yerde yaşamaları nedeniyle, bizim gibi geceleri tam sekiz saat uyuyabilirler, diğer saatlerde ise kestirme şeklinde küçük diğer dinlenme saatleri yaratabilirler. Tıpkı yaşlı insanlar gibi, yaşlı köpekler de gençlerden daha fazla uykuya ihtiyaç duyar. Zaman geçtikçe hepimiz yavaşlıyoruz.

Şimdi, köpeğinizin uyku gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre dikkatli olun, köpeğinizin uyku alışkanlıklarında, değişen hava gibi belirgin bir şey, yorucu faaliyetten sonra tükenme veya benzeri bir şey nedeniyle olmayan değişiklikler fark ederseniz, veterinerinize danışmayı düşünün; Bu konuda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sadece köpeğinizin uyku programlarının ve ihtiyaçlarının, daha az etkinlikten daha fazlasına ya da tam tersine değişse bile zaman içinde değişeceğini unutmayın. Yapabileceğiniz en iyi şey, köpeğiniz için bol miktarda zihinsel ve fiziksel egzersizler yaptırmaktır. Royal Canin gibi sağlıklı bir köpek maması, çok daha fazla sevgi dolu, dikkatli ve sağlıklı bir köpek olmaları için, gece uykusunda kafalarını uykuya koyarken güzel bir uykuya dalmalarını sağlamaktadır. Güzel bir uyku, köpeğinizin mutluluğu için önemlidir!