Köpeklerin Yaşam Evreleri

0
788
köpeklerin yaşam evreleri

Köpeğinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu bilmek, başınızı tırmalarken bulduğunuzda, neden koltuk arkalarında ayakkabınızı çiğnediğini veya neden koltuktan çıkmak istemediklerini merak ederken size yardımcı olabilir.

Genellikle küçük köpekler, büyük cins köpeklerden çok daha hızlı olgunlaşır. Daha büyük cinsler genellikle olgunlaşmaları daha uzun sürer ve daha kısa yaşama sahip olurlar. Her bir köpeğin olgunlaştığını ve farklı hızlarda büyüdüğünü unutmayın. Aşağıda, köpeğinizin şu anda hangi aşamada olduğunu bilmenize yardımcı olacak net bir kılavuz verilmiştir.

  • Yavru: genellikle 6 ay ve 12 ay arasında sona ermektedir. Bu, yavru köpeğinizin yaşamdaki yolunu ve sizinle ve diğer köpeklerle nasıl etkileşime gireceğini öğrendiği yaşamın zamanıdır.
  • Ergenlik: 6 ay ile 18 ay arasındadır. Hormonların tekme attığı yavruların hayatının zamanı bu! Tuvalet eğitimi veya çiğneme gibi, onlara hali hazırda öğretmiş olduğunuz bazı şeylerle ilgili bir nezaket ve hatta gerileme görebilirsiniz. Bu itaat eğitimine başlamak için harika bir zaman. Köpek eğitim malzemesi almaya başlamalısınız
  • Yetişkinlik: 1 ila 3 yaş arasındadır. Bu arada, köpeğinizin aynı miktarda sıçrayan enerjiye sahip olmadığını görmeye başlayacaksınız. Unutmayın, aynı enerjiye sahip olmasalar bile, yine de egzersiz ve aktiviteye ihtiyaçları var. Köpek takviyeleri ve vitaminleri kullanarak bu süreci olumlu yönde geliştirin
  • Yaşlılık: 6 ila 10 yaş arasındadır.  Köpeklerinizin yaşamındaki bu aşamada, görünümünde ve faaliyetlerinde yaşlılık belirtilerini görmeye başlayacaksınız. Aynı zamanda daha az yiyebilir ve daha fazla uyuyabilirler.

Köpek hayatınızın her aşaması onlar ve sizin için yeni deneyimler getiriyor. Bu aşamaları da geçecekleri gibi benimsemeyi unutmayın.