KÖPEKLERİN YEMEMESİ GEREKEN YİYECEKLER NELERDİR?

0
686

Köpekleri ailemizin bir üyesi olarak kabul etsek de, yediğimiz yiyeceğin aynı şekilde beslenmesi, onlara zarar verebilir. Yaptığımız yağlı yiyecekleri yemeye alışık değillerdir, ishal olur ve mideleri kızdırabilir. Hangi yiyeceklerin köpekler için toksin olduğunu bilmek ve bunlardan kaçınmak önemlidir.

Çikolata

Çikolatanın köpeklere zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Kedi arkadaşlarının aksine, çoğu köpek yemek bulma konusunda “kapalı” tuşa sahip değil. Köpeğinizin tükettiği çikolata miktarı ve türü, yaşayacağı semptomları ve toksisite seviyesini belirler. Belirtiler arasında kusma, ishal, susuzluk artışı, karın rahatsızlığı, uyuşukluk, kas titremeleri, düzensiz kalp atışı, yüksek vücut sıcaklığı, nöbet ve ölüm sayılabilir.

Üzüm ve Kuru Üzüm

Üzüm ve kuru üzüm bazı köpeklere zarar vermezken, diğerlerinde böbrek yetmezliği ile ilişkilendirilmiştir.  Kusma, uyuşukluk ve ishal 12 saat içinde görülebilir. Semptomlar tedavi edilmezse, susuz kalmaya, iştahın azalmasına ve idrara çıkmanın artmasına, ardından idrara çıkmada azalmaya neden olabilir. Köpeğinizin üzüm veya kuru üzüm tüketmesi ve bu işaretlerin ortaya çıkması durumunda, derhal onu veterinere götürün. Köpeğinizin uzun vadeli böbrek hastalığı gelişebilir hatta üç ila dört gün içinde böbrek yetmezliğinden ölebilir.

Alkol ve Çiğ Ekmek Hamuru

İçeceklerde, şuruplarda ve çiğ ekmek hamurunda az miktarda bulunan alkol köpekler için zehirli olabilir. Bu ürünler etanol içerir ve bira da her ikisi de alkol zehirlenmesine neden olabilecek şerbetçiotu içerir. Zehirlenme belirtileri arasında kusma, oryantasyon bozukluğu, yüksek vücut ısısı, huzursuzluk, aşırı nefes nefese, kas titreme ve nöbetler bulunur. Alkol zehirlenmesi belirtileri gösteren köpekler, organ sistemlerinin bozulmasına ve hatta ölüme neden olabileceğinden, iyileşene kadar bir veteriner tarafından izlenmelidir. Çiğ ekmek hamurundaki maya ayrıca mide genişlemesine neden olabilir ve bu da doku hasarı ve solunumu zorlaştırabilir.

Soğan Ve Sarımsak

Köpeklerden kesinlikle uzak tutmanız gereken ikili. Sebze yemeklerine tat katması için sık sık eklenen bu ikili köpekler için tam bir felaket. Çiğ soğan ve sarımsak en tehlikelileri olmakla birlikte siz genel olarak çeşnili yiyeceklerden köpekleri uzak tutmaya dikkat edin. Soğan familyasının bileşenleri, köpeklerin bünyesini zehirleyici etkiye sahip ve yazık ki bu etki hemen değil 3-4 gün içerisinde görülebiliyor. Köpeğiniz olağan dışı bir uyuşukluk gösteriyorsa ya da idrarı turuncu veya kırmızı renkteyse bir veterinere götürmenizde fayda var.

Avokado

Avokado ağacının hemen hemen tamamı ve elbette meyvesi de hayvanlar için zehirleyici etkiye sahip. Küçük bir parça avokado köpeğin zehirlenmesine yol açmaya yetecektir. Çekirdeğinin yutulması ise bağırsakları tıkayıcı etkiye sahip.

Ksilitol (Suni tatlandırıcı)

Köpeklere elbette doğrudan ksilitol vereceğinizi düşünmüyoruz, ama verdiğiniz yiyeceklerin içeriğine mutlaka dikkat etmeniz konusunda uyarıyoruz. Köpekler ksilitolü bünyeye aldıklarında kanlarındaki şeker oranı şiddetli bir şekilde düşüyor. Krizleri ve bilinç kaybını tetikliyor. Yüksek miktarda ksilitol tüketmiş olan köpeğin karaciğeriyle ilgili çok ciddi sorunlar yaşayacağını belirtmekte fayda var.