SFENKS KEDİSİ BAKIMI

0
3276

Gezegenin en sevimli kedi ırklarından bir tanesi olduğu söylenen bu gizemli tür, görünümünün yanı sıra hareketleri ile enteresan bir kişiliğe sahiptir. Özellikle zekası ile konuşulan Sfenks kedisi eğitilebilir olduğu söylenmektedir. Sahibi ile çok kuvvetli bağ kurabilen ve her daim birlikte vakit geçirmekten hoşlandığı söylenmektedir. Bu nedenle yoğun iş hayatına sahip aileler için uygun bir tür değildir.

Konuşkan kişiliği ile ön plana çıkan sfenks kedisi çevresi ile bir hayli içli dışlı olmaktadır. Bazen bebek gibi davranışlar sergilemekten olan bu sevimli dostumuz kendisi ile ilgilenilmesini istemektedir. Çocuklar ile her daim iyi geçinebilen diğer evcil hayvanlar ile tanıştırılması durumunda saatlerce oyun oynayan bir yapıya sahiptir. Ancak doğası gereği oldukça hassas olan sfenks kedisi ev ortamında kendisinden başka evcil istememektedir.

Sfenks kedisinin en göze çarpan fiziksel özelliği tüysüz yapısı ile tamamen katlı derilere sahip görünümü olacaktır. Derisi oldukça yumuşak ve pürüzsüz olan bu tür farklı renk ve desenlerde görülebilmektedir. Burun, ayak ve kulak bölgesinde çok ince tüy yapısı bulunmaktadır. Dişi türleri erkeklere göre daha küçük bir görünüme sahip olduğu söylenmektedir. Ayrıca yavru sfenks oldukça kırışık bir yapıda olup yetişkinliğe eriştikçe gergin bir görünüm almaktadır.

Kemiksi surat yapısı, çıkıntılı elmacık kemikleri ve kama şeklinde ki kafa yapısı ile oldukça asil bir görünüme sahip olan sfenks kedisi, büyük kulaklara sahiptir. Kaslı, sert ve uzun gövde yapısı ile bir hayli güçlü bir görünüm sergilemektedir. Ayrıca ayakları diğer kedi türlerine göre daha büyüktür. Kuyruğu ise uca doğru incelen bir kamçı görünümüne sahiptir.

  • Sfenks Kedisi ağırlığı; 3,5 kilogram ile 7 kilogram arasında değişmektedir. Sağlıklı Sfenksler, insanlarla mükemmel bir ilişkileri olmalarından dolayı terapi kedileri olarak da adlandırılmaktadır.
  • Sosyal kediler, aileler tarafından her zaman daha çok tercih edilir. Çünkü bilinçli ebeveynler, gelişme dönemindeki çocukların hayvanlarla iletişiminin iyi olması gerektiğinin farkındadır.
  • Sfenks kedileri tüysüz olması ile beraber sanki bakıma çok da ihtiyaç duymayan bir kedi olarak lanse edilmektedir. Fakat bu düşünce yanlış ve Sfenks kedilerinin sağlığı için çok tehlikeli bir durumdur.
  • Sfenks kedilerinin derilerine her zaman yağlar ve losyonlar uygulanmalı, bu sayede derileri nemli kalacak şekilde tutulmalıdır. Eğer deri bakımları eksik uygulanırsa; Cilt ve Deri Hastalıkları oluşabilir.