SICAK HAVALARDA KEDİ BAKIMI

0
1033

Evet, birçok kedi suyu sevmez, ıslanmayı sevmez ama sıcak havalarda serinlemek onlara da iyi gelecektir. Kulaklarına, karnına ve patilerine onu korkutmayacak şekilde spreyle su sıkmanız serinlemesine yardımcı olacaktır. Kediyi alıp havuza, denize atmak ya da duş altına sokmak kesinlikle önermediğimiz ve doğru bulmadığımız bir davranıştır.

Sıcak havalar ve kediler dedik, peki ya kedinizi güneş çarpmasa ne yapmalısınız? Öncelikle sakin olmalısınız. Sizin panik olmanız kedinizi daha da kötüleştirecek ve korkutacaktır. Böyle bir durumda kedinizi serin bir yere götürün. Soğuk olmayan serin su yardımıyla ıslatılmış havlularla ağzı ve burnu dışındaki yerlerini sarın. Biz insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da baş bölgelerinin serin kalması oldukça önemlidir. Serin kalması için başını soğuk suya sokmanız kedinizi kurtarmaz şok başta olmak üzere çok daha ciddi sorunların başlamasına neden olur. Kedinizi zaman kaybetmeden veteriner hekime götürene kadar yapabileceğiniz en güvenli şey onu serin tutmak olacaktır.

Sıcak havalarda biraz buz gibisi var mı? Şayet sabahtan çıkmanız ve gün boyu dışarda olmanız gerekiyorsa, öğle saatlerinde ısınan havadan minik dostunuzun etkilenmemesi için su kabına 3 ya da 4 adet buz koymanız fazlasıyla işe yarayacaktır. Böylelikle kediniz günün en sıcak anlarında soğuk suyundan her yudum alışında bir nebze de olsa serinleyecektir. Buzu kullanabileceğiniz tek yer su kabı ile sınırlı değil. Plastik bir su şişesine koyacağınız suyu gece buzluğa atmanız ve ertesi gün bir havluya sararak kedi dostunuzun yatağına koymanız sıcak günlerde mucizeler yaratacaktır.

Küçük, kare bir vantilatörü yere, klimanızın yahut açık bir pencerenin hemen altına koyun. Sevimli dostunuz boyuna yakın, kendi hizasındaki vantilatör sayesinde rüzgarın tüyleri arasından aktığını hissedecek ve serinleyerek kendini çok daha iyi hissedecektir.

Tüyler sıcaklarda minik dostunuzun başını fazlasıyla ağrıtacaktır. Bunu önlemek için kedinizi veterinere götürüp tüylerinin tıraş edilmesini sağlayabilirsiniz. Fakat kediniz beyaz renkte ya da açık renkteyse bu güneş yanıklarına kapı açabilir. Bunu önlemek adına kedinizin yalnızca karın tarafındaki tüylerini tıraş ettirebilirsiniz. Bu sayede kediniz hem rahatlayacak hem de güneş ışınlarının zararlarına daha az oranda maruz kalacaktır.

Eğer pencereleriniz güney ya da batı cephesindeyse, güneşin tam tepede olduğu saatlerde perdelerinizi kapatmak fazlasıyla mantıklı bir seçim olacaktır. Perdeler kapanınca güneş ışınlarının eve girme oranı azalacak, bu sayede minik dostunuz sıcaktan daha az etkilenecektir.

Sebebi ne olursa olsun kedinizi asla arabanızda bırakmamaya özen gösterin. Kapalı bir araba çok kısa bir süre içinde aşırı derece ısınıp adeta küçük bir hamama dönüşebiliyor. Bu sebeple birkaç dakika dahi olsa kedinizi arabada tek başına bırakmamanız büyük önem taşıyor.