Sıcak Havalarda Köpek Bakımı

0
1162
sıcak havalarda köpek bakımı

Yaz aylarına doğru girerken sıcakların da yavaş yavaş yükselmesi, yaz sezonunda önlemler alınmasını gerektirmektedir. İnsanlar için yaz döneminde sıcaklara karşı nasıl önlem alınıyorsa, aynı şekilde hayvanların korunması için de önlemler alınmalıdır. Bu yüzden sıcak havalarda  köpekler  içinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Köpeklerin sağlığı için, yaz aylarında özellikle sıcaklardan korumak yararlıdır.

Kış aylarında, tüyleri sayesinde soğuklardan korunan, çok fazla etkilenmeyen hayvanlar, yaz aylarıyla birlikte gelen sıcaklarda korunmaya ve bakıma ihtiyaç duymaktalar. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında ısı çarpması  tehlikesiyle karşı karşıya kalan hayvanlarda, insanlarda bulunan ter bezleri yoktur. Bu yüzden terleme yaparak vücut ısısını dengeleyemezler. Patilerinin altında bulunan küçük ter bezleri de kendilerine has bir koku salgılamada yardımcı olur.

Sıcak havalarda köpeklerin sağlığı için dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var.

  • Yaz aylarında insanlar gibi evcil hayvanların da su tüketimi artıyor. Bu yüzden hayvanlara sık sık taze ve serin su verilmelidir.
  • Eğer imkanınız varsa evinizde ya da bahçenizde serin bir köşe oluşturun. Böylece köpeğiniz güneşin sıcaklığından doğrudan etkilenmemiş olacaktır.
  • Köpeğinizi gezdirdiğiniz saatlerin güneşin etkisini kaybetmeye başladığı saatlerde olmasına dikkat edin.

Evcil hayvanları özellikle yaz aylarında evde tek başına bırakıp seyahate çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Havasızlık, taze su ihtiyaçları onları evde bunaltabilir, eşyalara hatta kendilerine zarar vermelerine yol açabilir. Günlük su verip evi havalandıracak bir arkadaş ya da sağlık ve bakımından emin olduğunuz bir köpek oteli onlar için en sağlıklı seçenek olacaktır.

  • Eğer evcil hayvanınızla seyahat edecekseniz mide bulantısı ve dışkı sorununu düşünerek yola çıkmadan 8 saat önce yemek vermeyi kesebilirsiniz. Suyu her zaman vermelisiniz.
  • Kedi ve köpeklerinizi asla otomobil içinde bırakmayın, bu insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de ölümcül derecede risk taşıyan bir eylemdir. Pencereleri aralık bırakmak da fazla işe yaramayacaktır.
  • Tüylerini traş ettirin ya da düzenli tarayın. Özellikle çift katmanlı kürk yapısı olan ırklarda ve tek katmanlı uzun tüylü ırklarda tüy kesimi yapılabilir. Kısa ve tek katlı, düz tüy yapısı olan köpeklerde tüy kesimi tavsiye edilmez. Tüy kesimi için tecrübeli bir pet kuaföre başvurmanızda fayda var.
  • Tüylerini kestirmek istemezseniz ferahlatmak amacıyla tüyler ıslatılabilir ama sonrasında mutlaka gölgede kalmasına dikkat ediniz. Güneş altında ıslatılması daha fazla ısı artış sebebi olabilir.
  • Kedi ve köpeklerinize kesinlikle buzlu su vermeyiniz. Buz boğaz enfeksiyonlarına hatta üst solunum yolu hastalığına neden olabilir.
  • Köpeğinizin dışarıda geçirdiği saatler arttıysa farklı yiyeceklerle karşılaşabilir. Kemikler, size zararsız gibi görünecek meyveler (özellikle yaş ve kuru üzüm), gazlı içecekler, soslu-salçalı-baharatlı yiyecekler, salam-sosis gibi işlenmiş et ürünleri evcil hayvanların sindirim sistemine uygun değildir.
  • Çiğ yumurta, çiğ balık, pişmemiş tavuk derisi, sakatatlar kesinlikle hayvanlara verilmemelidir. Pişmemiş gıdalar kusma ve ishalle sonuçlanan sindirim sistemi bozukluklarına neden olabileceği gibi, kansızlık, zehirlenme gibi daha üzücü sonuçlara da neden olabilir.