Yaşlı Kedi Bakımı Nasıl Olur?

0
724
yaşlı kedi bakımı nasıl olur

Kediler için yaşlılık, yaklaşık olarak 8 yaşına geldiğinde başlıyor. Bu aşamada, bir kedinin bakımı, genç kedilerinkinden farklı ihtiyaçlarla daha özel hale gelir.

Kediniz yaşlılık belirtileri göstermeye başlarsa, yaşlanmasını mümkün olduğu kadar keyifli hale getirmenin zamanı gelmiştir. İnsanlarda olduğu gibi, rahatsızlıklar yaşam kalitesini yitirmelerine neden olabilir ve ailenin başka bir üyesi olduğu için tüm öz veriniz ile ilgilenmeniz gerekmektedir.

Yaşlı Kediler İçin Mama

Yavru kediler için belirli bir mama türü olduğu gibi, yaşlı kedilerin de farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Yaşlılıkta, kediler daha az aktif olurlar ve bu nedenle fiziksel durumlarının gerektirdiği enerji harcamasına dayanan bir kedi maması almaları gerekir.

Yaşlı kediler için mamalarda, ağırlığı daha iyi kontrol etmek için yağ ve kalori bakımından düşüktür. Ayrıca, kedinize daha fazla enerji vermek için özel bir amino asit olan daha fazla miktarda taurin içerir.

Veteriner incelemeleri

Herhangi bir yaşta bir kedi periyodik olarak veteriner kontrolleri yaptırırken, yetişkinliğe ulaştığında veterinere olan ziyaretler arasındaki süre daha da kısaltılmalıdır.

Kedinizin iyi görünüp görünmediği önemli değildir, her şeyin yolunda gittiğini kontrol etmek için veterinerinize sık sık randevu almak için tereddüt etmeyin. Yetişkin kedilerde, hastalık ilerleyene kadar görünmeyen böbrek problemleri ortaya çıkabilir. Çok geç olmadan bu ve diğer sorunları tespit etmek çok önemlidir.

Evde Kontrol

Kediniz garip davranıyorsa, evde dikkat edin. Kedilerde hastalıklar sadece nasıl hareket ettiğini gözlemleyerek kolayca görülebilir.

Tuvaleti için hala her zamanki gibi kum havuzuna mı gidiyor? Yeme alışkanlıklarını değiştirdi mi? Her zamanki gibi günlük tuvalet alışkanlıkları devam ediyor mu? Endişe verici bir faaliyet eksikliği var mı? Sizin için garip olan bir şey görürseniz, kontrol etmek için kedinizi hızlıca veterinere götürün.

Basit Egzersizler

Yaşlı kediler artık genç kediler kadar yüksek bir aktivite seviyesine sahip olmasalar da, tamamen hareketsiz olmaları gerektiği anlamına gelmez. Kediniz ile bir oyun rutini sürdürün, bu aşamalarda kedilerin ailelerinden daha fazla sevgiye ihtiyaç duydukları bilinir, bu aşamada kedinizi cesaretlendirin ve onlara eşlik edin.