Veteriner Hekimlere Göre Bir Yavruya Doğumdan Yetişkinliğe Kadar Ne Beslemeli?

0
908
Yavru köpek beslenmesi
Yavru köpek beslenmesi

 

Veteriner Hekimlere Göre Bir Yavruya Doğumdan Yetişkinliğe Kadar Ne Beslemeli?

Köpeklerinizi iyi beslemeniz her zaman önemli olsa da, yavru köpeklerin hayata doğru beslenmeyle en iyi şekilde başlamaları özellikle önemlidir.

Yavru köpeğinizin büyüyen kemikleri, kasları, beyin hücreleri ve dokuları belirli besinler gerektirmektedir ve bu besinlerin mükemmel bir dengede olması gerekir. Çok az veya çok fazla kalori, aşırı takviye veya besin eksiklikleri – bunların hepsi uzun vadede yavrularınız için zararlı olabilir. Çoğu kişi bu ihtiyaçları karşılamayacağı için standart bir köpek maması beslemek çözüm değildir.

Kendinizi bir yavru köpeğin sahibi olarak bulduysanız, aşağıdaki kılavuzumuza bir göz atmanızı dilerim. Yavru köpeğinizin genç yaşamının her aşamasında beslenme açısından neye ihtiyacı olduğunu anlamanıza yardımcı olucaktır , böylece onları gelişmesine yardımcı olacak bir diyetle besleyebilirsiniz.

Bir Yavru Köpeği Doğduktan Sonra 4 Haftaya Kadar Beslemek

Yavru köpeğinizin yaşamının ilk ayı için en iyi köpek maması, annesinin sütüdür. Köpek sütü, inekler gibi diğer türlerin sütlerine kıyasla farklı bir protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral karışımına sahiptir, bu nedenle anne sütü, büyüyen bir köpek yavrusu için en iyi besin dengesine sahip olacaktır.

Yavruların ilk gün annelerine bakmaları özellikle önemlidir. Bu erken süte kolostrum denir ve hastalıkların korunmasına yardımcı olacak antikorlara sahiptir. Bir yavru köpeğin bağırsak yolu, doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde bu antikorları emmeye açıktır. O ilk günden sonra, yavru köpeğin bağırsak yolu daha büyük proteinleri parçalamaya başlar ve artık antikor emilmez.

Geçmişte, yavrularının büyüme eğrisinin gerisinde kalan bir köpeği, yavru köpekler için yapılmış bir formülle desteklemek gelenekseldi. Şimdi, daha büyük yavrulara ek formül alırken, bu yavrulara yalnızca fazladan hemşirelik zamanı verilmesi gerektiğine inanılıyor. Hiçbir formül anne sütü kadar iyi değildir!

Yavruları anne olmadan kendiniz yetiştiriyorsanız veya başka bir nedenle yavruları desteklemeniz gerekiyorsa, yavru köpekler için özel olarak hazırlanmış bir formül en iyi seçenektir. Bir yavru kedi veya insan formülünün yerini almayın.

Yavru köpekler her gün çok hassas bir tartı ile tartılmalıdır. Bir yavru ilk gün kilo alamayabilir (sağlıklı bir başlangıç ​​ağırlığı her cins için farklıdır ve veterineriniz tarafından belirlenebilir), bundan sonra sabit kilo artışı olmalıdır. Bir köpek yavrusu kilo verirse veya alamazsa, veterinerinize başvurun. Annenin de bol miktarda mükemmel ve ekstra besin ve su aldığından emin olun. Yavruları için süt üretmesi için ona ihtiyacı vardır.

Yavru Köpeklerde Biberonla Beslenmesi

Mümkün olduğunca yavru köpekler anneleri tarafından emzirilmeli ve büyütülmelidir. Bununla birlikte, bir yavrunun yetim kaldığı ve biberonla beslemenin gerekli olduğu zamanlar vardır. Ancak yanlış şeyi, yanlış şekilde, yanlış miktarda veya yanlış programda biberonla beslemek hastalığa ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

Yavru köpekler için özel olarak tasarlanmış süt toz mama, anne sütüne en iyi alternatiftir. Bazı yavru köpekler, emzirmeyi bir türden diğerine göre daha kolay bulduğundan, birkaç evcil hayvan biberonuna ve çeşitli meme uçlarına da ihtiyacınız olacak.

Toz haline getirilmiş süt toz maması maddesini etiket talimatlarına göre sulandırın veya önceden karıştırılmış bir çeşit kullanın. Uzun süre karıştırıp / açtıktan sonra yavru köpek süt  tozu iyi kalmaz, bu nedenle 24 saatlik bir süre içinde kullanacağınızdan fazlasını yapmayın. Şişeyi, süt vücut sıcaklığına ulaşana kadar bir bardak sıcak suya koyarak ısıtın.

Her beslemeden önce meme ucunu test edin. Sütün sadece açıklıktan damlamasını sağlamak için şişeyi baş aşağı tutun. Çok hızlı bir akış, yavruları süt soluma riskine sokar.

Yavru köpekler, tıpkı bir insan bebeği beslediğiniz gibi sırt üstü değil, göbek aşağı pozisyonda beslenir. Yavru köpeği kucağınıza veya bir masanın üzerine bir havlu üzerine yerleştirin ve meme ucunu ağzına yerleştirin. Şişeyi, içindeki hava meme ucundan uzak kalacak şekilde eğin. Yavru köpeğin emmesi durana veya önemli ölçüde yavaşlayana kadar beslemeye devam edin. Hala yutkunup yutmadıklarını hissetmek için köpeğin boğazına parmağınızı koyun.

Yeni doğan yavruların her 2 ila 3 saatte bir yemek yemeleri gerekir, ancak gün içinde dört ila beş tam boy öğün yedikleri sürece, genellikle gece beslenmesi gerekli değildir. Yavru köpekler 2 ila 4 haftalık olduklarında, besleme sıklığı kademeli olarak her 6 ila 8 saatte bir azaltılabilir. Bir beslenmede çok fazla içen yavrularda ishal gelişebilir. Küçük cins yavruların, ishali önlemek için besleme başına sadece 10 ila 15 mililitre (ml) almaları gerekebilir. Bu küçük öğünleri dengelemek için, küçük yavrular biraz büyüyene kadar gün boyunca fazladan bir veya iki öğün veya hatta bir tane gece yemek gerekli olabilir.

Yavruların günlük olarak kilo aldıkları ve aç gibi davranmadıkları (örneğin ağlayarak) sonraki beslenmenin hemen öncesine kadar tam olarak ne kadar yediğini belirlemek genellikle gerekli değildir. Piyasadan temin edilebilen süt tozları , tipik bir yavru köpeğin bir gün boyunca ne yiyebileceğine dair kılavuzlar sağlar – örneğin, vücut ağırlığı 4 ons başına 2 çay kaşığı. Bir başka iyi kural da, çoğu yavru köpeğin günlük 100 gram vücut ağırlığı için yaklaşık 18 ml almasıdır. Bununla birlikte, bir bireyin ihtiyaçları ortalamadan önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, veterinerinizle konuşun.

Ve genç yavruların idrara çıkma ve dışkılama için uyarılması gerektiğini unutmayın. Her beslenmeden sonra anüs ve penis veya vulva etrafındaki alanı ılık, ıslak bir bezle silin.

Çoğu Yavru Köpekte Sütten Kesilme Başlıyor

Yaklaşık 5 haftalıkken, çoğu insan yavrularını sütten kesmeye başlayacak. Bazıları özellikle büyük bir altlıkla 3 ila 4 haftalıkken sütten kesilmeye başlayacaktır. Anne onları birkaç hafta daha emzirebilir, ancak emziren yavrular onun için büyük bir yüktür. Başlangıçta dağınık bir rodeo olabilmesine rağmen, yavru köpekler oldukça kolay bir şekilde “gerçek mamaya” geçiş yaparlar!

Yavru köpekleriniz için en iyi ve en güvenli seçeceğiniz, yavru köpekler için ticari olarak üretilmiş, dengeli bir yavru köpek maması kullanmaktır. Yavru köpek kuru maması, sulu bir doku elde etmek için su veya et suyu ile yumuşatılmalıdır veya ıslak köpek mamasına biraz fazladan su ekleyebilirsiniz.

Yavru köpeklerin ilgisini çekmek için parmağınızı püreye daldırın ve sonra yalamasına izin verin. Yavru köpekler yiyeceği almayı çabucak öğrenirler. Her yavruyu yemekten sonra silmeye ve temizlemeye hazır olun. İlk başta, tükettikleri kadar yiyecek yiyorlar!

Her yavrunun adil payını aldığından emin olun. Gözetim altında verilen ayrı köpek kaseleri idealdir: Bir çörek tavasında, kenarlara yayılmış yavrularla yemek sunmak da iyi sonuç verir.

Yavru köpekleriniz için evde yemek pişirmeyi veya yavrularınızı çiğ diyetle beslemeyi tercih ediyorsanız , ekstra çaba sarf etmeniz  gerekir. Çapraz bulaşmayı önlemek için gıda hijyeni mükemmel olmalıdır. Ek olarak, yavru köpeklerinizin ihtiyaçlarına özel bir tarif için bir veteriner beslenme uzmanına başvurmanız gerekir. Örneğin, kalsiyum-fosfor oranı, büyük cins yavruların beslenmesinde mükemmel bir şekilde ayarlanmalı ve dengelenmelidir, aksi takdirde kalça displaazisi veya osteokondroz gibi gelişimsel ortopedik hastalıklarla sonuçlanabilirler.

Sütten kesme karışımınızı beslerken, ne kadar besleyeceğinize dair standart bir talimat seti yoktur. Yavru köpeklerinizi her gün tartmaya devam edin. Büyüyen ama fazla kilolu olmayan yavrular istiyorsunuz. Yukarıdan aşağıya baktığınızda bir “bel” olmalı.

Yavru köpekler hala biraz emziriyorsa, onlara günde üç veya dört öğün yemek verin. Oyuncak ve küçük cins yavrular, hipoglisemiye (düşük kan şekeri) duyarlı oldukları için fazladan atıştırmalıklara ihtiyaç duyabilirler.

Yavrular sadece köpek maması yedikleri ve artık emzirmedikleri zaman beslenme sütten kesme işlemi tamamlanmış olur. Yavrular yavaş yavaş daha katı yiyecekler yemeye ve olgunlaştıkça daha az emzirmeye başlarlar.

Yavrular ve anneler bir arada tutulduğunda, bazı anneler yavrularının emzirilmesini biraz daha erken veya biraz sonra tamamen durdursa da, yavrular genellikle yaklaşık 8 haftalıkken sadece köpek maması yiyorlar. Büyük yavrular veya biberonla beslenen yavrular söz konusu olduğunda sütten kesmeyi daha erken bitirmek mümkündür (6 haftalık veya daha uzun). İdeal olarak, sosyal sütten kesme (başka bir deyişle yavruları yavrularından ve annelerinden uzaklaştırmak) 8-10 haftaya kadar gerçekleşmemelidir.

Sütten Kesildikten Sonra Yavru Köpekle Ne İle Beslenmeli

Yavru köpekler tamamen sütten kesildikten sonra diyetlerine ve ağırlıklarına dikkat edin. Yavru köpekler için yiyecekler, beyin gelişimi için takviyeler de dahil olmak üzere, ideal büyüme için özel olarak formüle edilmiştir. Omega-3 yağ asidi dokosaheksaenoik asit olan DHA’nın, yavru köpeklerde sağlıklı beyin gelişimini en üst düzeye çıkardığı gösterilmiştir ve şimdi, örneğin çoğu yüksek kaliteli köpek mamasına eklenmektedir.

Veteriner hekim tarafından önerilen bu köpek mamalarını deneyin:

Royal-Canin-Medium-Puppy
Royal-Canin-Medium-Puppy
Taste Of The Wild Yavru Köpek Maması
Taste Of The Wild Yavru Köpek Maması

 

Pro Plan Yavru Köpek Maması
Pro Plan Yavru Köpek Maması

 

 

Bazı şirketler, farklı yavru köpek grupları için formüller geliştirmiştir. Büyük ve dev cins yavru köpekler için, yavaş ama istikrarlı bir büyüme sağlamak ve herhangi bir ortopedik problemden kaçınmak için kalori, protein, kalsiyum ve fosfor miktarı mükemmel olmalıdır. Danua’nızın çok hızlı büyümesini istemezsiniz. Büyük ve dev cins köpeklerin çoğu, bir yaşın oldukça üzerinde olana kadar yetişkin boyutuna ulaşmaz.

Veteriner hekim tarafından önerilen bu büyük cins köpek mamalarını deneyin:

Royal Canin Maxi Puppy
Royal Canin Maxi Puppy Dev Irk Yavru Köpek Maması
N&D Medium Maxi Yavru Köpek Maması
N&D Medium Maxi Yavru Köpek Maması
Brit Care Giant Puppy Yavru Köpek Maması
Brit Care Giant Puppy Yavru Köpek Maması

 

Küçük ve oyuncak cinsi yavruların besleyici yoğun bir yiyeceğe ihtiyacı vardır çünkü çok çabuk olgun boyuta ulaşırlar ve fiziksel olarak büyük miktarlarda yiyecek yiyemezler. Bu “kudretli cüceler” genellikle 9 ila 12 aylık olduğunda yetişkin boyutundadır.

Veteriner hekim tarafından önerilen bu küçük cins köpek mamalarını deneyin:

N&D Mini Irk Yavru Köpek Maması
N&D Mini Irk Yavru Köpek Maması
Royal Canin Mini Starter Yavru Köpek Maması
Royal Canin Mini Starter Yavru Köpek Maması
Bosch Mini Yavru Köpek Maması
Bosch Mini Yavru Köpek Maması

 

Sütten kesilen yavru köpeklerde olduğu gibi, evde pişirilerek veya çiğ yiyeceklerle büyümek için ideal dengeli bir diyet elde etmek çok zordur. Sizin için bir diyet formüle etmesi için bir veteriner beslenme uzmanına diyet listesi satın almak için hazır olun ve yavru köpeğiniz büyüdükçe diyetin ayarlanması gerekeceğini bekleyin. Çiğ yemek yapan ya da çiğ besleyen birçok insan da bir miktar kuru mama ile besler. Yavru köpeğinizle seyahat ediyorsanız veya köpeğinizle yolculuk yapmanız gerekiyorsa, bu, beslemeyi çok daha kolay ve güvenli hale getirir.

Yavru Köpek Maması İçeriklerine Yakından Bakış

Bir köpek mamasını yetişkin bir köpek mamasıyla karşılaştırdığınızda, bazı farklılıklar göreceksiniz. AAFCO (Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği) tarafından oluşturulan yönergeler, yetişkin mamasına kıyasla köpek maması için hemen hemen her besinin daha fazlasını gerektirir. Bunun istisnası, kolayca aşırı dozlanabilen bazı vitaminlerdir.

Bu farklılıklardan biri, yavru köpekler için kuru madde bazında yüzde 22,5 ve yetişkin köpekler için minimum yüzde 18 olan minimum protein gereksinimini içerir. Yavru köpekler için yüzde 0,8 fosfor içeren yüzde bir kalsiyum listelenirken, yetişkin köpeklerin 0,6 kalsiyum ve 0,5 fosfor ihtiyacı vardır. Yavru köpek mamaları da daha fazla yağ içerir ve beyin gelişimi için sıklıkla DHA eklenir.

En kaliteli köpek mamasını bulmak için, ilk sırada listelenen et proteinleri içeren köpek mamaları arayın. (Köpek maması içerikleri ağırlığa göre listelenmiştir, bu nedenle et ve et yemekleri en üstteyse, köpeğinizin iyi beslendiğini bilirsiniz). Köpek mamasında, ödediğinizin karşılığını alma eğilimindesiniz. Premium yiyecekler daha pahalı olacak, ancak uzun vadede, yiyecekler daha besleyici ve sindirilebilir olduğu için daha az besleneceksiniz.

Evlat Edinmeden Sonra Sütten Kesilmiş Yavru Bir Yavru Beslemek

Eve bir köpek yavrusu getirdiğinizde, kurtarma görevlisi veya barınak size yavru köpeğinizin hangi yemeği yediğini söyleyebilmelidir, böylece ilk başta onu çoğaltabilirsiniz. Yavru köpeğiniz zaten yeterince değişiklik ve zorlukla karşı karşıyadır, bu nedenle ilk hafta kadar alışık olduklarını besleyin. Farklı bir yemek denemek isterseniz, daha sonra kademeli olarak değiştirebilirsiniz.

Yavru köpeğinizin boş zamanlarında otlaması için her zaman yiyecek bırakma tuzağına düşmeyin, bu da köpeğinizin aşırı yeme şansını artırabilir. Yavru köpeğinizi belirli miktarlarda besleyin ve yemek zamanlarını ayarlayın (aşağıda daha fazlası), böylece yavru köpeğinizin en son ne zaman ve ne kadar yediğini tam olarak bilirsiniz. Bir problemleri varsa, hemen farkına varacaksınız. Bu aynı zamanda ev temizliğine de yardımcı olur, çünkü çoğu yavru yedikten kısa bir süre sonra tuvalete gitmelidir.

Yavru Köpek Mamasını Değiştirmek İçin İpuçları

Diyet değişiklikleri için önerilen bir program, yeni diyetin yüzde 25’ini mevcut diyetin yüzde 75’iyle karıştırarak üç gün boyunca kullanmaktır. Ardından üç gün boyunca 50 / 50’ye geçin. Bundan sonra, üç gün boyunca eski diyetin yüzde 25’i ile yeni diyetin yüzde 75’ine gidin. Bu noktada sadece yeni, seçilmiş diyetle beslenmeye gidebilirsiniz.

Aynı değişim programı, daha sonra yavru köpeğinizi yetişkin mamasına kaydırdığınızda da işe yarayacaktır.

Bir Yavru Köpek Ne Sıklıkta Beslenir

Çoğu yavru, 6 aylık olana kadar günde üç öğün yemekle en iyisini yapar, ardından günde iki öğüne geçer. Oyuncak ve küçük cins köpekler için 6 aya kadar günde dört öğün yemek, ardından günde üç öğün yemek en iyisi olabilir. Açıkçası, yavru köpeğinizin programını programınıza göre ayarlamanız gerekecek, ancak bu yapılabilir. Bu ekstra öğle yemeği sadece kısa bir süre için gereklidir. ( Yavru köpeğinizi burada ne sıklıkla beslemeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin .)

Örnek bir köpek yavrusu besleme programı şöyle olacaktır:

  • Sabah 6’da kahvaltı, ardından tuvalete gitmek için kısa bir süre dışarıda ve ardından 30-60 dakika sonra yürüyüş
  • Öğlen öğle yemeği, ardından hızlı bir çiş yürüyüşü, biraz sakin zaman ve ardından başka bir yürüyüş
  • Akşam yemeği 18:00 veya 17:00 (programınıza bağlı olarak), ardından kısa bir süre dışarıda ve ardından 30 ila 60 dakika sonra yürüyüş

Not: Oyuncak ve küçük köpekler için, 6 aylık olduktan sonra akşam 22:00 civarında başka bir yemek veya planlı atıştırmalık sunun; öğle yemeği genellikle bırakılabilirler.

Bir Yavru Köpek Ne Kadar Suya İhtiyaç Duyar?

Sizin  yavrusu taze, temiz suya erişimi olmalıdır  çoğu zaman. Gece boyunca uyumaya yardımcı olmak için yatmadan bir veya iki saat önce suyu yenilemek gerekmektedir. Gün içinde uzakta olduğunuzda, su her zaman mevcut olmalıdır.

Pek çok köpek yavrusu oynar ve su kaplarını döker, bu nedenle ikinci bir su kaynağına sahip olmak akıllıca olacaktır. Ek su için iyi seçenekler, büyük bir içme tüpüdür – bir tavşanın kullanacağı gibi – veya suyu bir kapta dondurarak, gün içinde yavaş yavaş erir.

Bir Yavru Köpek Ne Kadar Beslenir

Yavru köpeğinizi ne kadar besleyeceğiniz bir bilim olduğu kadar bir sanattır. Yavru köpeğinizin yeterli besin almasını ancak fazla kilo almasını istemezsiniz. Yavru köpeğinizin köpek maması için ambalaj, önerilen beslenme miktarlarına sahip olacaktır.

Yiyecekleri doğru bir şekilde ölçmek için porsiyonları tartmak için bir ölçek veya bir ölçü kabı gibi bir şey kullanın. “Bir avuç”, kimin eline dahil olduğuna bağlı olarak gerçekten miktar olarak değişebilir.

Bir Köpek Yavrusu Yetişkin Yemeklerini Ne Zaman Yiyebilir?

Yavru köpeğinizi ne zaman yetişkin mamasına kaydıracağınız, kısmen boyutlarına ve büyüme oranlarına bağlı olacaktır. Pek çok oyuncak ve küçük cins köpek ve melez ırk, tam boyutlarına 10 ila 12 aylıkken ulaşır. Çok aktif küçük bir köpek gün içinde fazladan bir atıştırmalıktan faydalanabilirken, yetişkin diyetine geçmeye başlayabilir. Büyük ve dev cins köpekler, 18 aylık veya daha yaşlı olana kadar tam büyümeye ulaşamayabilir.

Yetişkin köpek mamasına geçme konusunda rehberlik için veterinerinize danışın. Ve geçiş yaparken, evcil hayvanınızı yeni bir diyete geçirmek için yukarıdaki ipuçlarını izleyiniz.

Sizlere her konuda yardımcı olmak için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.