YAVRU KÖPEKLER GÖZLERİNİ NE ZAMAN AÇAR?

0
5657

Yavru köpekler doğduklarında çok küçüktürler ve tamamen annelerine bağımlıdırlar. Öyle ki yalnızca beslenmek için değil tuvaletlerini yapabilmek için bile annelerine muhtaç durumdadır yavru köpekler.

Yavru köpekler doğduklarında hem gözleri hem de kulak yolları kapalıdır. Yani bebek köpekler dünyaya geldiklerinde kör ve sağırdırlar. Ama burunları açıktır ve dokunma duyusu ile birlikte koku alma duyularını da kullanarak annelerini bulabilirler. Beslenmek için annelerinin memesini bulmakta da yine dokunma ve koku alma duyularından faydalanırlar.

Yavrular doğduğunda gözleri hala gelişmektedir. Yeni doğan yavruların gözleri açık olsa bile, henüz göremiyorlardı. Kapaklar kırılgan hallerini korumak için kapalı kalır. Açıldığında, kir ya da mikroplar gelişmeyi engelleyebilir. Parlak ışık bile gözlerine zarar verebilir.

Yavruların gözleri doğduktan iki hafta sonra açılır. Fakat o zaman bile, iki haftalık yavru köpekler dünyayı net bir şekilde göremezler. Açıkgözleri birkaç hafta daha gelişmeye devam ediyor. İki ve üç haftalık yavru köpekler gözleri ile nesneleri takip edebilecek ve bir oyuncağın veya hareketli bir nesnenin ne kadar uzakta olduğuna algılayabilir.

Bir köpek yavrusu açmadan önce gözlerinde bir enfeksiyon gelişebilir. Bakterilerin veya bir virüsün neden olduğu şişme veya irin görebilirsiniz. Çoğu zaman bu enfeksiyon gözyaşı üreten bezleri etkiler. Yavruların bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmemiş, bu yüzden bir patojenle savaşmakta daha zorlanacaklar. Bir veteriner tarafından yapılan hızlı tedavi, yaşam boyu kuruyan gözleri ve görüşü etkileyebilecek yara izlerini önleyebilir.