YAVRU KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ

0
1013

Tuvalet eğitimi köpeğin yaşadığı ortam, beslenme ve gezinti saatleriyle bağlantılı olduğu için mutlaka yaşadığı ortamda şekillendirilmelidir. Bu öğretiyi almak üzere daha aşı programı bile tamamlanmamış yavrunun eğitim merkezlerine gönderilmeye çalışılması hem yavrunun sağlığı açısından olumsuz olacak hem de farklı oryantasyonda başarısız olacaktır. Anlaşılması gereken bu terbiyenin köpeğin yaşadığı ortamda sahipleri tarafından verilmesi gerekli olduğudur.

·      Köpeğinizi düzenli olarak çıkarın

Köpeğinizin tuvaletini yapmak için doğru zamanda doğru yerde olduğundan emin olun. İlk başta köpeğinizi her saat başı sık sık dışarı çıkarın. Bu onların içeriye girme ihtimallerini azaltır ve tuvalete gitmenin iyi olduğunu onlara öğretir.

·        İşaretleri tanımak

Köpeğinizin tuvalete gitmesi gerektiğinde işaretleri hemen tanımaya başlayacaksınız. Köpekler genellikle kıpır kıpır hale gelir, çoğu zaman gitmek için uygun bir yer aramaya, etrafa dolaşmaya veya çömelmeye veya dikkat dağıtıcı görünmeye başlar. Özellikle şekerlemelerden, beslenmelerden ve yalnız bıraktıkları periyotlardan sonra dikkatli olun.

·        Onları aynı noktaya götürün

Köpeğinizi aynı çıkışı kullanarak aynı dış mekana götürmeye çalışın. Bu çıkış, sizin tarafınızdan görülebilen bir olmalıdır, bu yüzden çıkışa yöneldiklerinde tuvalete gitmek istediklerini bileceksiniz.

·         Köpeğinizle dışarı çıkın

Köpeğinizle dışarı çıkmanız, bu sizin olumlu övgüleriniz için bir fırsat olduğundan, onlara bunun gidilecek doğru yer olduğunu ve sakince onları bir muamele ile ödüllendirmeniz gerektiğini belirtir.

·        Yürüyüşe devam

İçeri girmeden önce köpeğinizi biraz daha gezdirin. Bu, tuvalete gitmenin oyun zamanı dışında bittiğini öğrenmemelerini sağlayacaktır.

·        Saatlik gezilerinizi aşamalı olarak azaltın

Birkaç dakika sonra köpeğinizin gitme belirtileri yoksa, onları tekrar içeri alın. Köpeğinizin tuvalet rutinini öğrenirken, bahçeye saatlik gezilerinizi azaltabilecek ve miktar yerine kaliteye odaklanabileceksiniz.

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Köpeğinizi içeride tuvalet yaparken yakalarsanız ya da gideceklerini düşünüyorsanız, heyecanlı bir şekilde arayarak onları bahçeye sokmaya çalışın.
  • Köpeğiniz başlangıçta hata yapmış olsa bile, dışarıdaki tuvalete giderken çok övgü yaptığınızdan emin olun.
  • Köpeğiniz tuvaletini başka yere yaptıysa eğer, yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Hareketten sonra köpeği azarlamanın hiçbir etkisi olmaz.
  • Köpeğinizin kazasından sonra temizlik yaparken, alanın daima uygun şekilde temizlenmesi önemlidir.